error: Content is protected !!

LIST: Here are the Names of 600 Students Admitted to Expired Makerere University Courses on Government Sponsorship for 2023-2024 Academic Year

Makerere-University
448

A number of students admitted to Makerere University on the National Merit Scheme of the Government Sponsorship for the 2023-2024 Academic Year have been offered expired courses or academic programs, an analysis done by The Pearl Times Education Desk has revealed.

A few days ago, the Office of Makerere University’s Academic Registrar released the list of students admitted to various courses or academic programs under the National Merit Scheme, a government sponsorship intervention for academically excellent A-level students.

But this list was followed by another in which the National Council for Higher Education (NCHE) flagged several Makerere University courses ‘expired.’

Now, this publication can reveal that at least 31 academic programs or courses to which some 601 students were admitted have expired and will need urgent reaccreditation by the higher education sector regulator.

The affected students are from the following courses (academic programs):

  1. Bachelor of Geographical Sciences
  2. Bachelor of Science in Tourism and Hospitality Management
  3. Bachelor of Science in Forestry
  4. Bachelor of Information Systems and Technology
  5. Bachelor of Optometry
  6. Bachelor of Arts in Music
  7. Bachelor of Environmental Health Science
  8. Bachelor of Science in Speech and Language Therapy
  9. Bachelor of Science in Medical Radiography
  10. Bachelor of Animal Production Technology and Management
  11. Bachelor of Science in Quantity Surveying
  12. Bachelor of Agricultural and Rural Innovation
  13. Bachelor of Laws
  14. Bachelor of Arts in Drama and Film
  15. Bachelor of Statistics
  16. Bachelor of Science in Quantitative Economics
  17. Bachelor of Agribusiness Management
  18. Bachelor of Science in Agriculture
  19. Bachelor of Science in Land Surveying and Geomatics
  20. Bachelor of Science in Land Economics
  21. Bachelor of Science in Population Studies
  22. Bachelor of Science with Education (Biological)
  23. Bachelor of Science with Education (Physical)
  24. Bachelor of Science with Education (Economics)
  25. Bachelor of Science in Food Science and Technology
  26. Bachelor of Science in Industrial Chemistry
  27. Bachelor of Science in Human Nutrition
  28. Bachelor of Science in Agricultural Engineering
  29. Bachelor of Science in Conservation Biology
  30. Bachelor of Arts with Education
  31. Bachelor of Science in Actuarial Science

The lists of affected government students per course (academic program) is provided below:

BACHELOR OF GEOGRAPHICAL SCIENCES

1 NUWAHEREZA Hozea IMMACULATE HEART GIRLS SCHOOL
2 ODONGO Timothy KISOZI HIGH SCHOOL
3 MULUNGI Jemimah Kambugu NAALYA SSS
4 NYAKATO Catherine MENGO SECONDARY SCHOOL
5 NABAKOOZA Whitney Liz ST MARY’S SS KITENDE
6 AHAISIBWE Noeline ST.ANDREA KAHWA’S COL., HOIMA
7 KABYANGA Anabella Angel ST MARY’S SS KITENDE
8 NAGGAYI Moureen BWIJANGA SECONDARY SCHOOL
9 OKUMU Marvin John James ST.JOSEPH’S S S, NAGGALAMA
10 LUKABWE Douglas Mark ST.JOSEPH’S S S, NAGGALAMA
11 KOBUGABE Hope FORT-PORTAL SS

 

BACHELOR OF SCIENCE IN TOURISM AND HOSPITALITY MANAGEMENT

1 NATURINDA Esther BULOBA ROYAL COLLEGE
2 ANYERA Miriam MANDELA S S, HOIMA
3 NAMUYIGA Leticia Agatha ST.MARIA GORETTI S.S, KATENDE
4 TUMUKUNDE Kennedy ST. MARK’S SS NAMAGOMA
5 KYAZIKE Dinah SEETA H/S GREEN CAMPUS, MUKONO
6 KYOMUGISHA Ronah CORNERSTONE LEADERSHIP ACADEMY, MATUGGA
7 SSENIDDE Mark ST.ELIZABETH SEC.SCH. NKOOWE
8 NIMUSIIMA Talent BULOBA ROYAL COLLEGE
9 NYAKATO Elizabeth MANDELA S S, HOIMA
10 ARYATUKWASA Promise ST.MARY’S COLLEGE, RUSHOROZA
11 BEINOMUGISHA Stella NTUNGAMO GIRLS’ HIGH SCHOOL
12 KEMIGISA Esther MANDELA S S, HOIMA
13 MUTESASIRA Moses JINJA SECONDARY SCHOOL
14 AGENRWOTH Brenda WAMPEWO NTAKE SEC. SCHOOL
15 NKUNDABOSE Francis KABALE BRAINSTORM HIGH SCHOOL
16 NAKHOKHO Jude MENGO SECONDARY SCHOOL ANNEX

 

BACHELOR OF SCIENCE IN FORESTRY

1 UWIMAANA Acron KABALE BRAINSTORM HIGH SCHOOL
2 NAMANYA Gerald NTARE SCHOOL
3 MWESIGWA Rodgers ST.PAUL’S SEMINARY, KABALE
4 RUTAGARAMA Brian ST MARY’S SS KITENDE
5 KARAMUZI Christopher NTARE SCHOOL
6 SAFAARI Gilbert ST.ADRIAN SEMINARY RUBANDA
7 WASSWA Rogers ST HENRY’S COLLEGE, KITOVU
8 WESONGA Nelson BUDDO SEC. SCHOOL
9 AMPAIRE Christine ST MARY’S SS KITENDE
10 ASASIRA Rebecca IMMACULATE HEART GIRLS SCHOOL
11 TWIZERE Racheal KISORO VISION
12 NYANGOMA Caroline MENGO SECONDARY SCHOOL ANNEX
13 MUTAKI Precious Maureen KISOZI HIGH SCHOOL

 

BACHELOR OF INFORMATION SYSTEMS AND TECHNOLOGY

1 KAU Vincent James ST MARY’S SS KITENDE
2 WASSWA Allan ST MARY’S SS KITENDE
3 NAMUJJU Shamim NABISUNSA GIRLS’ SCHOOL
4 ARINEITWE Charity IMMACULATE HEART GIRLS SCHOOL
5 MBABAZI Angel ST MARY’S SS KITENDE
6 KUTENTSA Happy ST JOSEPH OF NAZARETH HIGH SCHOOL
7 MASEREKA Bright LIGHT SECONDARY SCHOOL, NYABUBARE
8 TURINAWE Elizabeth MARYHILL HIGH SCHOOL
9 BBANDA Willy ST. MARK’S SS NAMAGOMA
10 WAGABA Trevor Joram MENGO SECONDARY SCHOOL ANNEX
11 ARIHO Kevin Robert KABALE BRAINSTORM HIGH SCHOOL
12 MIGISHA Paula Laura UGANDA MARTYRS S.S., NAMUGONGO
13 KEMIGISA Precious Loy ST.ANDREA KAHWA’S COL., HOIMA
14 OKELLO Brian ST.MARY’S COLLEGE, LUGAZI
15 KYEMBA Charity TORORO GIRLS’ SCHOOL
16 KWEYA Alicia UGANDA MARTYRS S.S., NAMUGONGO
17 SERUKENYA Jireh Zawedde MENGO SECONDARY SCHOOL ANNEX
18 MBABAZI Treena Suubi SEETA HIGH SCHOOL-MUKONO
19 AKOMUJUNI Joanita IMMACULATE HEART GIRLS SCHOOL
20 SSEJJEMBA Harrison James ST MARY’S COLLEGE, KISUBI
21 KATUSIIME Winfred MARYHILL HIGH SCHOOL

 

BACHELOR OF OPTOMETRY

1 MUHABUZI Mark MITYANA MODERN SS
2 MUGISHA Samuel TRINITY CATHOLIC HIGH SCHOOL
3 KIWUMMULO Jessy GODCARES HIGH SCHOOL
4 MBABAALI Johnmary Samuel KITENDE S S
5 MUGISHA Pierre Christian ST. JUDE’S SECONDARY SCHOOL, KATENDE
6 SSENTAMU Colline ST. LAWRENCE S.S, SSONDE
7 WANASOLO Emmanuel Koochi MBALE SECONDARY SCHOOL – ANNEX
8 KADONDI Gracious MENGO SECONDARY SCHOOL
9 KAMBABAZI Ritah MARYHILL HIGH SCHOOL
10 ATUHA Blessing Magaret MARYHILL HIGH SCHOOL
11 NABWONSO Denise MT.ST.MARY’S, NAMAGUNGA

 

BACHELOR OF ARTS IN MUSIC

1 NAKIZITO Aminah SSEKE SENIOR SEC. SCHOOL
2 ANKUNDA Harriet BWERANYANGI GIRLS’ SCHOOL
3 NAMUGABI Aisha ROYAL GIANT HS
4 KWAGALA Blessed GOD’S WAY HIGH SCHOOL, MAGANJO
5 BENGO Fahad ST MARY’S SS, SANJE
6 KANSIIME Sarah Musumba GOD’S WAY HIGH SCHOOL, MAGANJO
7 CHANDIRU Sylvia ST.MARY’S SS KITENDE (ANNEX)
8 MONNEDDE Herbert MUMSA HIGH SCHOOL, MITYANA
9 ATWIJUKIRE Jesse NYABUBARE SECONDARY SCHOOL
10 KABUGO William GOD’S WAY HIGH SCHOOL, MAGANJO
11 MUVUNYI Umar WAKISO MUSLIM SECONDARY SCHOOL

 

BACHELOR OF ENVIRONMENTAL HEALTH SCIENCE

1 ASOBOLA Elizabeth   NDEJJE SECONDARY SCHOOL
2 MUTUWA Racheal Cynthia   MBALE SECONDARY SCHOOL
3 KATUGUME Royce   NAMILYANGO COLLEGE
4 TUKUGIZE Dicluck Moses   BUDDO SEC. SCHOOL
5 NAKATO Maclyn Namuleme   ST. BARNABAS COLLEGE MIGADDE
6 KETTA Aaron Tabu   ST MARY’S COLLEGE, KISUBI
7 KIRONDE Moses   MERRYLAND HIGH SCHOOL
8 ATALA Priscilla   ST MARY’S SS KITENDE

 

BACHELOR OF SCIENCE IN SPEECH AND LANGUAGE THERAPY

1 EYOOBIA Jonathan ST.ANDREA KAHWA’S COL., HOIMA
2 NANYONJO Anitah MERRYLAND HIGH SCHOOL
3 TUMUHAISE Josephine ST.ANDREA KAHWA’S COL., HOIMA
4 SSEBAKA Edward ST.ANDREA KAHWA’S COL., HOIMA
5 MUGABI Humphrey ST.ANDREA KAHWA’S COL., HOIMA
6 ASIIMWE Joanitah Twesigye IMMACULATE HEART GIRLS SCHOOL
7 AHUMUZA Catherine ST MARY’S SS KITENDE

 

BACHELOR OF SCIENCE IN MEDICAL RADIOGRAPHY

1 SEKAGYA Jeremiah Healed MAKERERE COLLEGE SCHOOL
2 ATUGONZA Mavid ST.ANDREA KAHWA’S COL., HOIMA
3 NANJELA Edwin Duncan ST.JOSEPH’S S S, NAGGALAMA
4 LUGYA Jordan Wabala MAKERERE COLLEGE SCHOOL
5 KABALI Henryco CRANE HIGH SCHOOL
6 Shaban Juma KAWEMPE MUSLIM SS
7 MABERI Umar Nakiibi MBALE SECONDARY SCHOOL
8 NANKABIRWA Shanitah ST.JOSEPH’S S S, NAGGALAMA
9 ALUM Faith Francesca UGANDA MARTYRS S.S., NAMUGONGO
10 ATIM Patricia MBALE SECONDARY SCHOOL – ANNEX
11 AKOL Charlotte Nyongarwiz GAYAZA HIGH SCHOOL

 

BACHELOR OF ANIMAL PRODUCTION TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

1 OTAU Siomon Prince MBALE SECONDARY SCHOOL
2 KEMIGISA Lilian Lynate ST.ANDREA KAHWA’S COL., HOIMA
3 AHURIRA Marvin OUR LADY OF AFRICA SECONDARY SCHOOL
4 KABISWA Augustine ST HENRY’S COLLEGE, KITOVU
5 MMEEME Leah Patricia OURLADY OF AFRICA SS NAMILYANGO
6 LUCKY Patricia Aleku OURLADY OF AFRICA SS NAMILYANGO
7 AINEMBABAZI Comfort OURLADY OF AFRICA SS NAMILYANGO

 

BACHELOR OF SCIENCE IN QUANTITY SURVEYING

1 KABUGA Faith Kunya SEETA HIGH SCHOOL-MUKONO
2 MULINDWA Stuart ST MARY’S SS KITENDE
3 MBABAZI Timothy OURLADY OF AFRICA SS NAMILYANGO
4 NABAGGALA Rebecca Lynette MENGO SECONDARY SCHOOL ANNEX
5 NAHURIRA Anita ST. LAWRENCE S.S, SSONDE
6 ABER Laura Michelle EXODUS COLLEGE SCHOOL, MMENDE
7 ASHABA Asingwire Glory IMMACULATE HEART GIRLS SCHOOL
8 MANDE Nelson UGANDA MARTYRS S.S., NAMUGONGO
9 ARINAITWE Mark IBANDA SECONDARY SCHOOL
10 MUBOGI Jesse DR. OBOTE COLLEGE, BOROBORO
11 MUSIIME Nicholas PLUS TWO HIGH SCHOOL
12 SSERUWUGGE Claude ST. JOHN’S SEC. SCH, MUDUUMA
13 WASSAJJA George William MENGO SECONDARY SCHOOL
14 AWORI Precious IGANGA SECONDARY SCHOOL
15 KEMBABAZI Christine MT.ST.MARY’S, NAMAGUNGA
16 BYARUHANGA Stacy ST.JOSEPH’S GIRLS, NSAMBYA
17 KIRABO Deniz IGANGA SECONDARY SCHOOL
18 KAWEESA Moses ST.PETER’S S S, NSAMBYA
19 NAMAGEMBE Joy T Ssentamu MENGO SECONDARY SCHOOL
20 OWOMUHANGI Christiana MARYHILL HIGH SCHOOL
21 MUSIIMENTA Babrah MARYHILL HIGH SCHOOL
22 AYIKORU Y Kezzy Atabua MENGO SECONDARY SCHOOL ANNEX
23 NABASUMBA Patricia Parvin ST MARY’S SS KITENDE
24 MUSIIME Noeline SEETA HIGH SCHOOL
25 NALUSIBA Summayiah LUBIRI SECONDARY SCHOOL
26 TITI Jovic Leah ST MARY’S SS KITENDE
27 MULWANA Albert Henry MENGO SECONDARY SCHOOL
28 NAKAYIWA Keziah Allen MT.ST.MARY’S, NAMAGUNGA

 

BACHELOR OF AGRICULTURAL AND RURAL INNOVATION

1 OPAKRWOTH Luis MIGADDE COLLEGE, BOMBO
2 MUSINGUZI Maxwell PREMIER SECONDARY SCHOOL, HOIMA
3 MUSIIMENTA Ruth MAHYORO SECONDARY SCHOOL
4 AUCUR Moses AMUS COLLEGE SCHOOL
5 ATUKUNDA Eugean Tricia KABALE BRAINSTORM HIGH SCHOOL
6 ALINAITWE Wicklif MANDELA S S, HOIMA
7 KAMATSIKO Alias KASHENSHERO GIRLS’ S S
8 TUMUSIIME Innocent WESTERN COLLEGE,MBARARA
9 LUGEMWA Vicent Mujjuzi ST JOSEPH OF NAZARETH HIGH SCHOOL
10 SSEGEYE Francis NAALYA SSS
11 MUKISA Precious Jessica SUMMAYYA GIRLS S.S, NSANGI
12 MUHINDO Winfred BWERA S. S.
13 AINESASI Shillah KING SOLOMON’S COLLEGE

 

BACHELOR OF LAWS

1 AMPEIRE Victor Rugaba KING’S COLLEGE, BUDO
2 TAYEBWA Solomon NTARE SCHOOL
3 MUHINDA K B Victor KING’S COLLEGE, BUDO
4 RWABIRAKA Jerry ST MARY’S COLLEGE, KISUBI
5 NAKISITU Clare INTERNATIONAL SCHOOL OF UGANDA
6 HAMIMANA Micheal MAKERERE COLLEGE SCHOOL
7 MUGISHA Victor NTARE SCHOOL
8 JAGWE Jethro Ganafa KING’S COLLEGE, BUDO
9 EDOPU Jamimmah Rhamona MT.ST.MARY’S, NAMAGUNGA
10 KAYONDO Samwiri KING’S COLLEGE, BUDO
11 KAKOOZA Musiinguzi Davis ST MARY’S COLLEGE, KISUBI
12 BAGUMA King Solomon NTARE SCHOOL
13 AKELLO Daisy Gifty UGANDA MARTYRS S.S., NAMUGONGO
14 ONYANGO Leon Jotham ST HENRY’S COLLEGE, KITOVU
15 KARACYE Edrine Kalemera NAMIREMBE HILLSIDE S.S.
16 KOMUJUNI Viola TRINITY COLLEGE, NABBINGO
17 OKELLO Eliot Otwao ST HENRY’S COLLEGE, KITOVU
18 ASHABA Annabel Angel UGANDA MARTYRS S.S., NAMUGONGO
19 NANDAWULA Vanessa Britah MENGO SECONDARY SCHOOL ANNEX
20 ISODO Arnold SEETA H/S GREEN CAMPUS, MUKONO
21 MULABBI Aaron NDEJJE SECONDARY SCHOOL
22 KYOMUKAMA Martin ST. CHARLES LWANGA SEMINARY
23 SEKAAYI Mark Dennis ST.MARY’S SS KITENDE (ANNEX)
24 ALASO Lydia ST.PETER’S SS, NAALYA
25 ATWIJUKA Chricent SEETA HIGH SCHOOL
26 MUDONDO Alexandra UGANDA MARTYRS S.S., NAMUGONGO
27 OGUTI Albert Karl NAMILYANGO COLLEGE
28 NALUBIRI Daisy Sserwanga MENGO SECONDARY SCHOOL ANNEX
29 ATEGYEKA Prosper CORNERSTONE LEADERSHIP ACADEMY
30 NASASIRA Joan BWERANYANGI GIRLS’ SCHOOL
31 KYANJA Joshua Jonathan MENGO SECONDARY SCHOOL ANNEX
32 NAKIBALA Deborah Majwega MENGO SECONDARY SCHOOL ANNEX
33 KIMERA Peter Patras MAKERERE COLLEGE SCHOOL
34 NALUBWAMA Kisakye Laura ST.JOSEPH’S S S, NAGGALAMA
35 KISAKYE Hannah Christine BP CYPRIAN KIHANGIRE SS LUZIRA

 

BACHELOR OF ARTS IN DRAMA AND FILM

1 NAKITENDE Bridget KISOZI HIGH SCHOOL
2 SSEMAKULA Richard KISOZI HIGH SCHOOL
3 NVANUNGI Deborah BULOBA ROYAL COLLEGE
4 AKIBAHO Grace Angel NDEJJE SECONDARY SCHOOL
5 OYESIGYE Emilly NTUNGAMO HIGH SCHOOL
6 SSALI Obaida CITIZEN’S SECONDARY SCHOOL
7 NABAWANUKA Nuulu BUSWALE SEC. SCHOOL
8 NAKANDI Patricia BULOBA ROYAL COLLEGE
9 NKALUBO Oprah Blessed MENGO SECONDARY SCHOOL ANNEX
10 NAKAKANDE Robinah ST.PIUS SS, KIZIBA
11 NANDAWULA Betty KISOZI HIGH SCHOOL
12 NAGABA Laura Nataline NABISUNSA GIRLS’ SCHOOL
13 NAMATA Suzan ST.ELIZABETH SEC.SCH. NKOOWE
14 NTONO Rufaida JINJA PROGRESSIVE ANNEX
15 NABICCU Sylvia OURLADY OF AFRICA SS NAMILYANGO

 

BACHELOR OF STATISTICS

1 NANYUNJA Hadijah GAYAZA HIGH SCHOOL
2 NAMATOVU Shanitah BULOBA ROYAL COLLEGE
3 BABIRYE Peace NABISUNSA GIRLS’ SCHOOL
4 MBOOWA Rajab ST.MARY’S COLLEGE, LUGAZI
5 TUMWINE Onesmus NAALYA SEC. SCHOOL ,KAMPALA
6 SSENYONDO Henry ST MARY’S SS KITENDE
7 WANYANA Michelle SEETA HIGH SCHOOL
8 KAKUNGULU Fred KAJJANSI PROGRESSIVE S.S
9 MUJURIZI Billy NTARE SCHOOL
10 NAMATOVU Shola Rhoda UGANDA MARTYRS S.S., NAMUGONGO
11 NAAMARA Nuwasiima BWERANYANGI GIRLS’ SCHOOL
12 NAMPIJJA Maureen Tracy UGANDA MARTYRS S.S., NAMUGONGO
13 MUWAGA Nabil UGANDA MARTYRS S.S., NAMUGONGO
14 ATUHEIRE Joan ST MARY’S SS KITENDE
15 NAKAWEESI Patricia MENGO SECONDARY SCHOOL
16 RUKUNDO Doreen ST MARY’S SS KITENDE
17 NAKABIRI Agnes ST. MARK’S SS NAMAGOMA
18 NAKIMULI Apophia KINONI HIGH SCHOOL
19 ASIANZU Joan Sarah MENGO SECONDARY SCHOOL
20 MUGERA Richard ST HENRY’S COLLEGE, KITOVU
21 AYEBARE Yvonne GAYAZA HIGH SCHOOL
22 MUDANGI Vivian Nabwire ST.MARY’S COLLEGE, LUGAZI
23 AGABA Daniel BUGEMA ADVENTIST COLLEGE, K’LA

 

BACHELOR OF SCIENCE IN QUANTITATIVE ECONOMICS

1 NANKABIRWA Bridget .b. MENGO SECONDARY SCHOOL ANNEX
2 NATUKUNDA Lucky ST MARY’S SS KITENDE
3 JAMEO Babirye Mugalu KIBULI SECONDARY SCHOOL
4 BAGYENZI Real ST MARY’S SS KITENDE
5 ALINDA Daniel Mugisha NAMILYANGO COLLEGE
6 NANDUJJA Christine K ST KIZITO HIGH SCH., NAMUGONGO
7 SHYAKA Aniwal GREEN LIGHT ISLAMIC S.S
8 LUKWAGO Pius SEETA H/S GREEN CAMPUS, MUKONO
9 BUSINGYE Agatha MAKINDYE SECONDARY SCHOOL
10 BASALIRWA Joshua MENGO SECONDARY SCHOOL
11 NGABIRANO Martin BOSTON HIGH SCHOOL
12 BONANANA Sophie KING’S COLLEGE, BUDO
13 KITAKA Diana Keren GAYAZA HIGH SCHOOL

 

BACHELOR OF AGRIBUSINESS MANAGEMENT

1 SERUNJOGI Joseph PRIDE ACADEMY, KAMPALA
2 NABASUMBA Catherine BULOBA ROYAL COLLEGE
3 MUSINGUZI Phudelis BISHOP COMBONI COL., KAMBUGA
4 TALEMWA Kelvin NTARE SCHOOL
5 NAMATIWA Tanansi WAMPEWO NTAKE SEC. SCHOOL
6 SEMWOGERERE Vicent ELITE HIGH SCHOOL – ENTEBBE
7 ASIIMWE Lisbeth ST MARY’S SS KITENDE
8 MURUNGI Silver NAALYA SS – LUGAZI
9 AJWANG Sheila Hellen NAALYA SEC. SCHOOL ,KAMPALA
10 KAYONDO Gerald UGANDA MARTYRS HIGH SCHOOL , KIBOGA
11 KUKUNDAKWE Patience KABALE BRAINSTORM HIGH SCHOOL
12 MALINGA Anthony MANDELA S S, HOIMA
13 CHELANGAT Patience OUR LADY OF AFRICA SECONDARY SCHOOL

 

BACHELOR OF SCIENCE IN AGRICULTURE

1 TIWANGYE Rodgers ST MARY’S SS KITENDE
2 SSEMAKULA Erick GOMBE SECONDARY SCHOOL
3 KIKULEMA Babirye Noordhin ST. LAWRENCE S.S, SSONDE
4 TAREMWA Arthur NTARE SCHOOL
5 ARIEBA Christine ST MARY’S SS KITENDE
6 KAOO Samuel GOMBE SECONDARY SCHOOL
7 ALIKER Paul Lukungu NAALYA SEC. SCHOOL ,KAMPALA
8 MUGISHA Ambrose MAKERERE MODERN S.S
9 KIWULUKA Arafat Waira KAWEMPE MUSLIM SS
10 NSANJA Noah MENGO SECONDARY SCHOOL
11 MAGAMBO Andrew NDEJJE SECONDARY SCHOOL
12 TWONGYIRWE Edwin ST MARY’S SS KITENDE
13 MUGABE Davis NDEJJE SECONDARY SCHOOL
14 OKETA Ivan OURLADY OF AFRICA SS NAMILYANGO
15 OTIM Erick ST JOSEPH OF NAZARETH HIGH SCHOOL
16 KALOKWERA Kelvin Ali BP CYPRIAN KIHANGIRE SS LUZIRA
17 KIRABO Daniel Kabonge SEETA HIGH SCHOOL
18 SSEKAMANYA Regan GOMBE SECONDARY SCHOOL
19 NAHABWE Paul Davis CENTRAL COLLEGE, MITYANA
20 KULIBAKANYA Kefas ST JOSEPH OF NAZARETH HIGH SCHOOL
21 MATOVU Ashiraf GOMBE SECONDARY SCHOOL
22 NAGAWA Brivian Ssali BP CYPRIAN KIHANGIRE SS LUZIRA
23 AMUMPAIRE Sheena BP CYPRIAN KIHANGIRE SS LUZIRA
24 WELIKE Phillimon LUBIRI SECONDARY SCHOOL
25 NAKIGULI Marceylyn MUGWANYA SUMMIT COLLEGE
26 MAGEZI Jeremiah Walugembe ST HENRY’S COLLEGE, KITOVU
27 NAKIRU Nanssy Faith IGANGA SECONDARY SCHOOL
28 KITEMU Mercy ST.JOSEPH’S S S, NAGGALAMA
29 LIBERTY Concy OURLADY OF AFRICA SS NAMILYANGO
30 ASINGUZA Zulaikah MANDELA S S, HOIMA
31 NANFUMA Bridget Mary UGANDA MARTYRS S.S., NAMUGONGO
32 NAKINOBE Harriet KING’S COLLEGE, BUDO
33 NAKUYA Franchesca Efrance TRINITY COLLEGE, NABBINGO
34 MUNDUA Fortunate NAALYA SEC. SCHOOL ,KAMPALA
35 NALUYIMA Hannah Lynet KING’S COLLEGE BUDO
36 NAMUGABO ALICE WAMPEWO NTAKE SEC SCH

 

BACHELOR OF SCIENCE IN LAND SURVEYING AND GEOMATICS

1 TURINAWE Francis ST. LAWRENCE S.S, SSONDE
2 RASHIDA Mariam Rahman MBOGO HIGH SCHOOL
3 MUFUMBIRO Enock Emmanuel KING’S COLLEGE, BUDO
4 SSAZI Jackson ST. ANDREW KAGGWA GOMBE H/S KAWAALA
5 ASIMWE Aggrey Emmanuel KAWEMPE ROYAL COLLEGE, BULAGA
6 TAYEBWA Davis ST.JOSEPH’S VOC. SCH., MBARARA
7 MUHUMUZA Micheal ST MARY’S SS KITENDE
8 MUKEMBO Elly Harvey KING’S COLLEGE, BUDO
9 AKAMPA Augustine ST.ANDREA KAHWA’S COL., HOIMA
10 KERUJIK Damien Ovon ST MARY’S SS KITENDE
11 LUZZ Hussein Kintu ST.MARY’S COLLEGE, LUGAZI
12 KAKOOZA Wycliffe ST MARY’S SS KITENDE
13 ABIGABA Emma Mubangizi OURLADY OF AFRICA SS NAMILYANGO
14 ARINDA Lizbon IMMACULATE HEART GIRLS SCHOOL
15 WASWA Nasuru GLOBAL HARVEST SECONDARY SCHOOL
16 ATUHAIRE Sonia NAMIREMBE HILLSIDE S.S.
17 AINEMBABAZI Rabecca Desir SEETA HIGH SCHOOL-MUKONO
18 YIKIRU Joan ST.MARY’S COLLEGE, LUGAZI
19 NANTEGJE Jennat CITIZEN’S SECONDARY SCHOOL
20 AWOR Juliet Vivian MASAKA SECONDARY SCHOOL
21 NAMBI Maria Christine MANDELA S S, HOIMA
22 LUSWATA Carol Namata UGANDA MARTYRS S.S., NAMUGONGO
23 ASHABA Phionah GAYAZA HIGH SCHOOL
24 NAHABWE Daisy IMMACULATE HEART GIRLS SCHOOL
25 APILI Joanne ST MARY’S SS KITENDE

 

BACHELOR OF SCIENCE IN LAND ECONOMICS

1 KESANDE Esther LOWELL GIRLS’ SCHOOL
2 WADAMBA Anna Martina MT.ST.MARY’S, NAMAGUNGA
3 ARIKO Samuel Oromwait KING’S COLLEGE, BUDO
4 NAMUGALU Aidah ST. MARK’S SS NAMAGOMA
5 MUTEBI Simon Peter MENGO SECONDARY SCHOOL
6 AKELLO Vanessa Olweny ST. LAWRENCE S.S, SSONDE
7 OWOMUGISHA Blair NTUNGAMO HIGH SCHOOL
8 MUSINGUZI Victor MENGO SECONDARY SCHOOL
9 TWINAMATSIKO Delick SEROMA CHRISTIAN HIGH SCHOOL
10 BOGERE Loyce SEETA HIGH SCHOOL-MUKONO
11 AWADIFO Hope UGANDA MARTYRS S.S., NAMUGONGO
12 MUHWEZI Oswald LIGHT SECONDARY SCHOOL, NYABUBARE
13 MUWANGA Vivian Nabutono MT.ST.MARY’S, NAMAGUNGA

 

BACHELOR OF SCIENCE IN POPULATION STUDIES

1 OOLA David MANDELA S S, HOIMA
2 MAYINJA Julian Buchechere ST HENRY’S COLLEGE, KITOVU
3 NAKATABIRA Doreen JINJA PROGRESSIVE ANNEX
4 ACENG Flavia Margret STELLA MARIS COLLEGE, NSUBE
5 NALUYANGE Sarah MARIAM HIGH SCHOOL, KAMPALA
6 NAGGUJJA Shadiah Ssemambo EMIRATE COLLEGE SCHOOL, KAKIRI
7 ASIANZU Ronah ST. MARK’S SS NAMAGOMA
8 NAMAGALA Vonitah ST. MARK’S SS NAMAGOMA
9 CHINYERE Alice Husna ST. MARK’S SS NAMAGOMA
10 NALUBEGA Irene WELLSTAR BRIGHT SS, KIREKA
11 KOMAKECH Melanie Justice TRINITY COLLEGE, NABBINGO

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH EDUCATION (BIOLOGICAL)

1 WOKWESIGA Wycliff MANDELA S S, HOIMA
2 NDALU Moses JINJA PROGRESSIVE ANNEX
3 MUGUMYA Vianney Mugagga ST.MARY’S COLLEGE, LUGAZI
4 MBOGO Mahad Umar KIBULI SECONDARY SCHOOL
5 MULEMA Ronald BLESSED SACREMENT SS KIMAANYA
6 GALIWANGO Medi LUBIRI HIGH SCHOOL
7 KATEREGGA Rigan KASANA SECONDARY SCHOOL
8 KASUNDHE Edgar ST. JAMES S.S
9 TURYAMUREEBA Edwin MERRYLAND HIGH SCHOOL
10 SANYU Marvin MENGO SECONDARY SCHOOL
11 ISINGOMA Joseph MANDELA S S, HOIMA
12 NATUYAMBA Gracious STANDARD HIGH SCHOOL, KAMPALA
13 TAMALE Herman MITYANA MODERN SS
14 OKWALINGA Joe Francis MIGADDE COLLEGE, BOMBO
15 AKELLO Treasure Cindy ST. GRACIOUS S.S. LIRA
16 OKOTH Jacob MENGO SECONDARY SCHOOL
17 BWAMBALE Ronald Siwakubo MERRYLAND HIGH SCHOOL
18 NDAHAYO Richard MUMSA HIGH SCHOOL, MITYANA
19 KAKANDE Francis OURLADY OF AFRICA SS NAMILYANGO
20 OPOLON Isaac MERRYLAND HIGH SCHOOL
21 NSIBIRWA Brian ST MARY’S SS KITENDE
22 MUKISA Elias Nsereko MENGO SECONDARY SCHOOL
23 MUSASIZI Edgar ST.PETER’S S S, NSAMBYA
24 MUBIRU Ronald RINES SECONDARY SCHOOL
25 KAKAIRE Joshua MERRYLAND HIGH SCHOOL
26 NAHURIRA Obed CITIZEN’S SECONDARY SCHOOL
27 ALIMPA Noah Kisembo BP CYPRIAN KIHANGIRE SS LUZIRA
28 WADRIBO Nesko ST.MARY’S COLLEGE, LUGAZI
29 OYEPA Joshua MIGADDE COLLEGE, BOMBO
30 MATOVU Shafik KING’S COLLEGE, BUDO
31 SSEBUNNYA Richard CENTRAL COLLEGE, MITYANA
32 PAATA John ST JOSEPH OF NAZARETH HIGH SCHOOL
33 KAHANGI Anthony ST.JOSEPH’S VOC. SCH., MBARARA
34 LUWANDAGGA Moses LUBIRI HIGH SCHOOL
35 SANDE Brian AMANANG SEC. SCHOOL
36 SSERUWO Pius BULOBA HIGH SCHOOL
37 BUKIRWA Sheilah Hope LUBIRI SECONDARY SCHOOL
38 NAKKUNGU Olivia MACKAY MEMORIAL SCHOOL, NATETE
39 KABONESA Susan ST.ANDREA KAHWA’S COL., HOIMA
40 NASSANGA Ruth ST.NOA’S GIRLS SEC.SCH.
41 MIREMBE Judet ST.ELIZABETH SEC.SCH. NKOOWE
42 AFOYORWOTH Anna Patience ST.ANDREA KAHWA’S COL., HOIMA
43 MUKIMBA Racheal KOLOLO SECONDARY SCHOOL
44 KIZZA Vanessa Itronce IGANGA SECONDARY SCHOOL
45 MIREMBE Hope Rebecca MASAKA SECONDARY SCHOOL
46 CHELIMO Tracy OURLADY OF AFRICA SS NAMILYANGO
47 NANYANZI Aminah KAWANDA S. S
48 NAMIGADDE Olivia SAM IGA MEM. COL. KAMPALA
49 AKOTH Anna Patricia BULOBA ROYAL COLLEGE
50 NALUWAGA Patricia BULOBA ROYAL COLLEGE
51 NAKIMWERO Linette Harriet NAMIRYANGO SS
52 BIIRA Ronet Yunasi KICHWAMBA HIGH SCHOOL
53 ATEKANIZA Doreen ST MARY’S SS KITENDE
54 NDIBALEKERA Ritah R SEROMA CHRISTIAN HIGH SCHOOL
55 KAMAKUNE Priscilla ROYAL GIANT HS
56 NAMATA Trishilla Theresa MT.ST.MARY’S, NAMAGUNGA
57 NAKABANDA Savio MITYANA STANDARD SEC.SCH.
58 NAMULEME Judith NOTRE DAME ACADEMY

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH EDUCATION (PHYSICAL)

1 MUGABI Mephibosheth BUGEMA ADVENTIST COLLEGE, K’LA
2 AKANDWANAHO Onesmus MUNTA ROYAL COLLEGE
3 MAHAD Imran Muluga JINJA PROGRESSIVE ANNEX
4 NAYEBARE Eliphaz CITIZEN’S SECONDARY SCHOOL
5 KABENEITWE Keith ST. JULIANA HIGH SCHOOL -GAYA ANNEX
6 AKAMPA Tom William CLEVERLAND HIGH SCHOOL
7 KABUYE Eric KOLOLO HIGH SCHOOL
8 MATOVU Albert KALINABIRI SEC. SCHOOL
9 KIRAGGA Lameck MT. ST. HENRY’S HIGH SCHOOL
10 AHAISIBWE Collins MANDELA S S, HOIMA
11 TINDIMWEBWA Desire NTARE SCHOOL
12 KIBIRIGE William MUNTA ROYAL COLLEGE
13 LUBWAMA Aghaton BULOBA ROYAL COLLEGE
14 SSEMYALO Reagan MANDELA S S, HOIMA
15 TULYATEMBA Steven ST.ADOLF HIGH SCHOOL KATOOSA
16 MULUNGI Emmanuel KIDERA SECONDARY SCHOOL
17 MATOVU Gabriel ST. BENARD’S SECONDARY SCHOOL KISWERA
18 SSERUYANGE Alex ST.STEPHEN SS, MUKONO
19 MABIRIZI Fredrick TRINITY HIGH SCHOOL ,MASAJJA
20 TUMUHAISE Anclet ALLIANCE SECONDARY SCHOOL
21 NAMIREMBE Doreen KITEBI S.S
22 KYOMUKAMA Violah BWONGYERA GIRLS’ SEC. SCHOOL
23 KINAALWA Paul KABUKUNGE MUSLIM SEC. SCHOOL
24 AGABA Edgar Nicholas UGANDA MARTYRS S.S., NAMUGONGO
25 MWIMA Caleb KYAMBOGO COLLEGE SCHOOL
26 KASUMBA Junior Jackson ENTEBBE SECONDARY SCHOOL
27 WABIBYE Richard Fredrick KASWABULI S.S.S
28 LUKWAGO Denis ST. PONTIANO NGONDWE SS.
29 KANYIKE Derick GOD’S WAY HIGH SCHOOL, MAGANJO
30 MUGISHA Goodman PLUS TWO HIGH SCHOOL
31 KAVUMBA Derrick Segguja MULUSA ACADEMY, LUWERO
32 OMOIT Allan ST. ANDREW KAGGWA GOMBE H/S KAWAALA
33 MASIMO Festo NGOMA .S.S
34 KASAMBA Raymond KABOWA HIGH SCHOOL
35 KAFUREKA Godfrey STANDARD COLLEGE NTUNGAMO
36 OWINO Moses BUSIA TRUST S S
37 BARENGIRE Emmanuel WEST VILLE
38 TWINAMASTSIKO Ronald MUNTUYERA HIGH SCHOOL, KITUNGA
39 NAZIFAH Hassan KINAAWA HIGH SCHOOL, KAWEMPE
40 NAKISIGE Hilda Patience ST. JULIANA HIGH SCHOOL -GAYA ANNEX
41 NANKYA Alice MBOGO MIXED SEC SCHOOL
42 SANNY Olivia Masika ST.THEREZA’S GIRLS’ SS,BWANDA
43 NANTUME Jane Victo ST.PETER’S S S, NSAMBYA
44 ASIIMWE Pamella BWERANYANGI GIRLS’ SCHOOL
45 ASIIMWE Irene STANDARD COLLEGE NTUNGAMO
46 LUNGHUMO Linah Allen KING’S COLLEGE, BUDO
47 KARAGWA Ann Treasure MT.ST.MARY’S, NAMAGUNGA
48 NAMOGO Briggette CENTRAL COLLEGE SCHOOL NATEETE
49 NAMBI Victoria Nabunya KING’S COLLEGE, BUDO
50 NABUKALU Joan ST.ELIZABETH SEC.SCH. NKOOWE
51 NAMAGEMBE Justine ST HENRY’S GIRLS SS BUYEGE
52 ARIOKOT Genevieve Egimu TORORO GIRLS’ SCHOOL
53 NAMUTAMBA Aisha IGANGA SECONDARY SCHOOL
54 KISAKYE Patricia ST. LAWRENCE S.S, SSONDE
55 TAAKA Phiona LUZIRA S.S.S.
56 MIREMBE Humairah Jannat NABISUNSA GIRLS’ SCHOOL
57 NAMAKULA Angel CHRIST THE KING SEC. SCHOOL
58 ASIIMWE Leticia STANDARD HIGH SCHOOL, KAMPALA
59 NAKAYONDO Laziah MASAKA SECONDARY SCHOOL
60 NAMBOZO Elizabeth KIGUMBA INTENSIVE S.S

 

BACHELOR OF SCIENCE WITH EDUCATION (ECONOMICS)

1 MARAKA Sandra Kembabazi AMUS COLLEGE SCHOOL
2 NAMAGANDA Mirembe KISOZI HIGH SCHOOL
3 NIMUSIIMA Ephraim LIGHT SECONDARY SCHOOL, NYABUBARE
4 NABWIRE Allison Winnie JINJA PROGRESSIVE ANNEX
5 ENGATI Patrick KISOWERA SS
6 ATUKWASE Anthony ALLIANCE SECONDARY SCHOOL
7 IGGA Amon KING SOLOMON’S COLLEGE
8 NABBANJA Jesca CHRIST THE KING GIRLS S.S
9 CHEMUSTO Teddy ST MARY’S SS KITENDE
10 NANKYA Jacinta Mildred MT.ST.MARY’S, NAMAGUNGA
11 MUGAYA Maria IGANGA SECONDARY SCHOOL
12 ASINGUZA Gloria PAL AND LISA SS, KAMPALA
13 OCOLA David WIGGINS SECONDARY SCHOOL, KUMI
14 SSERWANGA Aldrine Isaac KING’S COLLEGE, BUDO
15 AMPIIRE Ronah ST. AGNES GIRLS SECONDARY SCHOOL
16 KALYESUBULA Enock Daniel NAALYA SEC. SCHOOL ,KAMPALA
17 ATWEBEMBIRE Gilbert IJUMO PROGRESSIVE SEC. SCHOOL
18 NYANZI Ashraf MANDELA S S, HOIMA
19 GUMISIRIZA Edson KINONI HIGH SCHOOL
20 KANOEL Mackline AISHA GIRLS HIGH SCH., MBARARA
21 MWINGANIZA Benjamin ST.ANDREA KAHWA’S COL., HOIMA
22 NUWAHEREZA Vereriano MBARARA ARMY BORDING SS
23 TAMUBULA Getrude Jovet IGANGA SECONDARY SCHOOL
24 KAIRUGALA Alex JINJA PROGRESSIVE ANNEX
25 KAVUMA Simon Peter KITALA S.S.S
26 NSIIMENTA Keneth LIGHT SECONDARY SCHOOL, NYABUBARE
27 NALWADDA Zuraika IGANGA SECONDARY SCHOOL
28 MULANZI Isaiah CENTRAL COLLEGE, MITYANA
29 WEKIRIRA Jordan Paul ST.MARY’S COLLEGE, LUGAZI
30 KICONCO Julliet ALLIANCE SECONDARY SCHOOL

 

BACHELOR OF SCIENCE IN FOOD SCIENCE AND TECHNOLOGY

1 MUGISHA Drake MBARARA HIGH SCHOOL
2 MUDUKU Anselm ST.JOSEPH’S S S, NAGGALAMA
3 AMUMPEIRE Remish ST.MARY’S COLLEGE, LUGAZI
4 YIGA Paul Tendo ST HENRY’S COLLEGE, KITOVU
5 AMPAIRE Damaly KABALE BRAINSTORM HIGH SCHOOL
6 MBABAZI Josephat CITIZEN’S SECONDARY SCHOOL
7 KASIITA Godwin WEST VILLE
8 ODOI Bernard ST.JOSEPH’S S S, NAGGALAMA
9 OKOLE Benjamin Alex ST MARY’S SS KITENDE
10 WAFULA Raymond Traver KIIRA COLLEGE, BUTIKI
11 ODONGO Austin ST.MARY’S COLLEGE, LUGAZI
12 MUTEBI Edward SEROMA CHRISTIAN HIGH SCHOOL
13 KOMUGISHA Vivian MARYHILL HIGH SCHOOL
14 NALUSIBA Parvin Margaret UGANDA MARTYRS S.S., NAMUGONGO
15 LUBWAMA . N. Mariam ST MARY’S SS KITENDE
16 NAKIMULI Peninah KING’S COLLEGE, BUDO
17 MUKIMBA Maria Annet ST.JOSEPH’S S S, NAGGALAMA
18 ATUKUNDA Alison MARYHILL HIGH SCHOOL
19 MUTESI Mildred Serena SEETA HIGH SCHOOL-MUKONO
20 NASSAAZI Abigail Justine ST MARY’S SS KITENDE

 

BACHELOR OF SCIENCE IN INDUSTRIAL CHEMISTRY

1 KABOOLE Steve Collins KING’S COLLEGE, BUDO
2 AINOMUJUNI Maurice NTARE SCHOOL
3 LATIM Kizito OUR LADY OF AFRICA SECONDARY SCHOOL
4 BWALATUM Elvis Arthur ST. JOHN’S COLLEGE MPIGI
5 NANGAI Joel MBALE SECONDARY SCHOOL – ANNEX
6 MUHWEZI James BLESSED SACREMENT SS KIMAANYA
7 NABUBOLO Syrus MBALE SECONDARY SCHOOL
8 AMANYA Roland ST.MARY’S COLLEGE, RUSHOROZA
9 SSEBULIME Micheal MBOGO MIXED SEC SCHOOL
10 AJONYI Kirabo Angel MIDLAND HIGH SCHOOL
11 NAIROON Morris Kartina Utary SEETA H/S GREEN CAMPUS, MUKONO
12 KYOMUGISHA Christine KING’S COLLEGE, BUDO
13 NABWETEME Stephanie MT.ST.MARY’S, NAMAGUNGA
14 OTANDEKA Prize MARYHILL HIGH SCHOOL
15 AKELLO Bridget MT.ST.MARY’S, NAMAGUNGA
16 NAYIGA Jacqueline KING’S COLLEGE, BUDO
17 AHIMBISIBWE Joan LUBIRI HIGH SCHOOL
18 AINEMBABAZI Racheal GAYAZA HIGH SCHOOL

 

BACHELOR OF SCIENCE IN HUMAN NUTRITION

1 NATURINDA Becky IMMACULATE HEART GIRLS SCHOOL
2 NABADDA Damalie Batenga ST MARY’S SS KITENDE
3 ATEGEKA Africano ST MARY’S SS KITENDE
4 KIBISU Desire SEETA HIGH SCHOOL
5 NDEGEMO Daphine ST.PETER’S S S, NSAMBYA
6 AKELLO Ritah Lucky ST. GRACIOUS S.S. LIRA
7 NGONDWE Javan UGANDA MARTYRS S.S., NAMUGONGO
8 MUHUMUZA Gilbert KYAMBOGO COLLEGE SCHOOL

 

BACHELOR OF SCIENCE IN AGRICULTURAL ENGINEERING

1 AMBA Brian GOMBE SECONDARY SCHOOL
2 ISIKO Christian MANDELA S S, HOIMA
3 MAWANDA John Kizito ST MARY’S COLLEGE, KISUBI
4 ALOBO Jaspher LIRA HALL
5 MARCKY Muhammad Shaban EXODUS COLLEGE SCHOOL, MMENDE
6 NGABONZIZA Patrick ST JOSEPH OF NAZARETH HIGH SCHOOL
7 BUKENYA Victor MITYANA MODERN SS
8 NATUKUMA Patrick Junior UGANDA MARTYRS S.S., NAMUGONGO
9 OWOMUGISHA Oliva MARYHILL HIGH SCHOOL
10 NABAGGALA Shamirah GREEN LIGHT ISLAMIC S.S
11 NAKAMATTE Oliver ST.JOHN’S SEC.SCHOOL,NTEBETEBE
12 NAMUKASA Shinah GREEN LIGHT ISLAMIC S.S
13 MULUNGI Mercy Tabitha GAYAZA HIGH SCHOOL
14 TUSIIME Gift Leticia IMMACULATE HEART GIRLS SCHOOL
15 AMINAH Hiyamadnan GOMBE SECONDARY SCHOOL

 

BACHELOR OF SCIENCE IN CONSERVATION BIOLOGY

1 OPIRO Godfrey OURLADY OF AFRICA SS NAMILYANGO
2 ASIANUT Samuel NDEJJE SECONDARY SCHOOL
3 KULA Jaspher AWELO SECONDARY SCHOOL
4 BUKENYA Marcus KING’S COLLEGE, BUDO
5 MALENI Patience Queen GAYAZA HIGH SCHOOL
6 KATANA Shantal Samalie KING’S COLLEGE, BUDO
7 KWIKIRIZA Grace ST.MARY’S COLLEGE, RUSHOROZA
8 MAZARAU Halima KIBULI SECONDARY SCHOOL

 

BACHELOR OF ARTS WITH EDUCATION

1 ADONGO Elizabeth Okello MENGO SECONDARY SCHOOL ANNEX
2 ABER Samantha Okee ST. JOHN PAUL II COLLEGE, GULU
3 BILAL Mbusa WAKATAYI S S
4 NAMYALO Sandra MASAKA SECONDARY SCHOOL
5 MURUNGI Sheila NAMIREMBE HILLSIDE S.S.
6 KIRABO Amirah Macho KIBULI SECONDARY SCHOOL
7 KYARIKUNDA Bibian ST.MARY’S VOC SCH, KYAMUHUNGA
8 NABAASA Phionah ST.ANNE’S SS, KIHANI-IBANDA
9 SANTO Ramulati MADINAH ISLAMIC SS, NSANGI
10 AGASHA Shamim Salma MBOGO HIGH SCHOOL
11 ACHEO Rebecca Milliscent IGANGA SECONDARY SCHOOL
12 NAMUTEBI Norah WAMPEWO NTAKE SEC. SCHOOL
13 MUKALAZI Charles ST HENRY’S COLLEGE, KITOVU
14 ALIYINZA Joy Mirembe ST.JOSEPH’S S S, NAGGALAMA
15 NABAFU Philomena Candice IGANGA SECONDARY SCHOOL
16 NAMATOVU Phylomera Cathy MENGO SECONDARY SCHOOL
17 BUWOZA Alice Linda IGANGA SECONDARY SCHOOL
18 AKANKUNDA Catheline CITIZEN’S SECONDARY SCHOOL
19 ATEKIT Erina IGANGA SECONDARY SCHOOL
20 TUMUHIMBISE Apophia ST. CATHERINE GIRLS SCH, KAZO
21 DJOMBERA Xynab GAYAZA HIGH SCHOOL
22 BUSINGYE Etresa Martina MT.ST.MARY’S, NAMAGUNGA
23 NANSUMBA Joan MENGO SECONDARY SCHOOL
24 OLOYA David DR. OBOTE COLLEGE, BOROBORO
25 NASSOLO Britney Rhodah MENGO SECONDARY SCHOOL
26 ASIIMWE Blessed Bettina SEETA HIGH SCHOOL-MUKONO
27 SSENTONGO Mark MENGO SECONDARY SCHOOL
28 NATTABI Nodrine Driscillah MENGO SECONDARY SCHOOL
29 AMUMPAIRE Hanah Terisah NDEJJE SECONDARY SCHOOL
30 NAMPEWO Betty ST. KALEMA S.S VILLA MARRIA

 

BACHELOR OF SCIENCE IN ACTUARIAL SCIENCE

1 AYEBALE Joanah UGANDA MARTYRS S.S., NAMUGONGO
2 SUUBI Kevina Gloria ST MARY’S SS KITENDE
3 NABAGESERA Gloria ST MARY’S SS KITENDE
4 NASHAMA Prim Terisah TRINITY COLLEGE, NABBINGO
5 TUMUSIIME Innocent ST. JULIANA HIGH SCHOOL -GAYA ANNEX
6 SSERUNJOGI Aaron ST MARY’S SS KITENDE
7 MUTEBI Terry Ernest UGANDA MARTYRS S.S., NAMUGONGO
8 AKAMPURIRA Jotham UGANDA MARTYRS S.S., NAMUGONGO
9 AYEBARE Daisy BWERANYANGI GIRLS’ SCHOOL
10 WASSWA Carltec Lee MENGO SECONDARY SCHOOL
11 MURUNGI Micheal MITA COLLEGE KAWEMPE
12 KARABO Martha Elizabeth MT.ST.MARY’S, NAMAGUNGA
13 ATWONGYEIRE Christine ST.MARY’S COLLEGE, RUSHOROZA

 

You can see the full list of students admitted to Makerere University and MUBS on government sponsorship for the 2023-2024 Academic Year Here.

The list of expired courses for all Ugandan universities as well as the meaning of expired courses and degrees are Here and There.

You can also see the list of Uganda’s best and worst universities Here.

(For advertising or sponsored content, send us a Whatsapp message on +256 705 690 819 or E-mail us on pearltimesug@gmail.com). 

Comments are closed.

error: Content is protected !!